VOLEI (M): INFRANGERE LA DEBUT

Voleibalistii de la SCM Craiova au început in aceasta seara o noua campanie europeana, trupa lui Pascu cedand confruntarea cu Union Raiffeisen Waldviertel, scor 3-1, la capatul unui meci tensionat.

Partida din Austria a contat pentru turul al doilea preliminar din Challenge Cup, iar oltenii au nevoie de un succes in retur si de setul de aur, pentru a accede în faza următoare a competitiei.

Primul set a fost foarte echilbrat, cele doua formatii impartindu-si momentele de conducere, iar gazdele au avut in cele din urma castig de cauza, in prelungiri, 29-27.

In actul secund Craiova nu a mai contat, cedand cu 17-25. Craiovenii au avut insa o tresarire de orgoliu si au revenit pe tabela, punând setul 3 in dreptul lor (25-16).

Setul al patrulea a fost si ultimul al intalnirii, austriecii impunandu-se cu 25-22 si pornind asadar favoriti inaintea returului.

Meciul din Banie se va desfășura pe 27 noiembrie, incepand cu ora 19:00.

Autor: Maria Olteanu