HANDBAL (F): DERBY PENTRU O REPRIZA!

Hadbalistele de la SCM Craiova nu se regasesc nici dupa ce au parasit Cupa EHF, oltencele pierzand cu scorul de 25-19 partida de pe teren propriu impotriva liderului la zi, SCM Ramnicu Valcea.

Primul mitan a fost echilibrat si chiar daca favorita pe hartie era formatia valceana, oltencele au dat o replică solida, conducand ostiliatile pana inainte de pauza. Trezita din pumni de galeria numeroasa venita din Zavoi la Polivalenta, SCM Valcea a revenit la timona partidei, intrand la pauza cu scorul de 13-12.

Actul secund a fost o simpla formalitate pentru oaspete. Yuliya Dumanska, intoarsa in Banie, dar din postura de adversar, a facut minuni intre buturi, oprind toate initiativele Craiovei de a izbuti pe tabela de marcaj. Agonia s-a instalat rapid intr-o Polivalenta care a parut fara reactie, fondul sonor fiind dominat in totalitate de suporterii valceni.

Craiova pierde cu scorul de 25-19, un derby ce a fost pe teren timp de 30 de minute si pe foaie celelalte 30 de minute. Valcea mai face un pas urias, trecand cu brio de testul de la Craiova, iar titlul se vede tot mai clar in Zavoi. La 6 ani distanta dupa ultimul campionat amanetat de Oltchim, actuala echipa din Valcea are toate atuurile sa spere la un nou titlu: echipa si suporteri asa cum ti-ai dori sa vezi.

In timp ce alte formatii se intrec in lupta pentru suprematie, Craiova, care a inceput actualul sezon in preliminariile Champions League, este foarte aproape de locul de baraj, criza adancindu-se considerabil, dand impresia in acest moment ca nu exista cale de scapare.

Pentru oltence, urmatorul meci este luni, de la ora 18, la Cisnadie, in Cupa, contra celor de la Magura.

Sursa foto: SCM CRAIOVA HANDBAL FEMININ

Autor: Maria Olteanu