FOTBAL: LE STRICARAM SARBATOAREA!

In ziua in care maghiarii de pretutindeni au sarbatorit Ziua Nationala, oltenii lui Mangia s-au deplasat la Sfantul Gheorghe, cu gandul de a obtine intaiul succes in fata covasnenilor in actuala stagiune. Dupa infrangerea si remiza din sezonul regulat, juvetii au ajuns cu ganduri mari la locul faptei, fiind constienti ca succesul este vital in lupta pentru titlu, pe terenul unei echipe ce a prins in exclusivitate play-off-ul, dar totodata pe arena unei formatii ce nu va emite prea multe pretentii in ultimele 10 finale din acest sezon.

Craiova si-a aratat superioritatea inca din primele secvente ale partidei, insa cei care au trecut pe lângă deschiderea de scor au fost covasnenii, sutul lui Nouvier neperforand insa poarta lui Pigliacelli. Atacurile s-au mutat la buturile omologului Niczuly, iar dupa 21 de minute de joc, in urma unei faze fixe, Mateiu, neconvocat la Echipa Națională de Cosmin Contra, a dat o palma tuturor ce inca nu cred in el, inscriind pentru Universitatea.

Cinci minute mai tarziu, internationalul Nicusor Bancu, cu biletele convocarii in buzunar, a ratat o sansa uriasa in fata portarului de la Sfantul Gheorghe, fiind altruist in careu, in ciuda faptului ca se afla intr-o pozitie excelenta. A venit randul lui Barbut sa se joace cu inimile suporterilor, sutul de la distanta, mangaind transversala.

Teoria fotbalului spune ca ocaziile se razbuna mai devreme sau mai tarziu, dar Craiova, imbratisata de noroc, la adapostul unicului gol marcat, a continuat sa atace in valuri poarta aparata de Niczuly, insa pe rand, Bancu, Koljic si Fortes, nu au reusit sa majoreze avantajul.

Craiova a detinut controlul asupra partidei, nedand nicio sansa formatiei antrenate de doljeanul Eugen Neagoe. Stiinta se impune italieneste, cu scorul de 1-0, scurt, simplu si perfect, si face inca un pas urias in goana spre trofeu. Baietii lui Mangia se apropie la un singur punct de liderul CFR, marind totodata ecartul fata de FCSB, ocupanta pozitiei a treia.

Acum, pentru craioveni urmeaza o bine-meritata pauza prilejuita de actiunea Echipei Naționale, alb-albastrii urmand sa revina in iarba duminica, 31 martie, in deplasare, pe terenul celor de la FCSB.

Sursa foto: Universitatea Craiova

Autor: Maria Olteanu